Menu

Blog ogólnotematyczny

Ogólnotematyczny blog o wszystkim

Jaki mam wybrać komin do mojej kuchni węglowej?

cegipl

kominkuchniaweglowaTyp przewodu kominowego oraz jego umiejscowienie w części budynku to bardzo ważny element każdego projektu architektonicznego domu. O wymaganiach i cechach odprowadzenia spalin decydują wymagania konkretnego urządzenia grzewczego, które chcemy do niego zakupić.

Piece kuchenne są jednymi z najmniej wymagających urządzeń grzewczych, ponieważ nie mają w wyposażeniu wentylatorów w odróżnieniu od pieców c.o. Do kuchni węglowej najpewniejszym dostępnym wariantem komina jest komin z lawy wulkanicznej scancore. Nie oznacza to, że jest to jedyna opcja, ponieważ nawet komin wymurowany z cegieł da się zastosować i pozwoli na podłączenie urządzenie kuchenne na wiele lat sprawnego działania.

Czemu nie polecamy popularnych ceramicznych kominów modułowych? Byłem na sporej ilości budowach, gdzie nastąpiła awaria przewodu kominowego. Ceramiczne kominy są zwyczajnie kruche. Wprawdzie są unikalnym poprawnymrozwiązaniem dla kotłów CO działających na nadciśnieniu - z wentylatorem, to w przypadku gdy nie musimy ich wykorzystać - znacznie lepiej jest je ominąć. Modułowe kominy ceramiczne podatne są szczególnie na uszkodzenia mechaniczne nawet przy normalnym użytkowaniu, czym jest chociaż jego konserwacja przez zakład kominiarski. Właściwie każdy wie w jaki sposób działa kominiarz, polega na spuszczeniu kuli metalowej w środek komina, która ciągnie za sobą szczotę oczyszczającą przewód ujścia dymu. Kula jednak nie posiada świadomości, nie omija grzecznie ścianek ceramicznego komina, których grubość to tak mniej więcej 2,5-3 centymetry. Zatem zasuwając w dół odbija się od ścianek i może je pokruszyć. Dokładnie tak, jak było w naszym przypadku oraz w przypadku wielu innych włascicieli identycznych kominów.

Jakie można mieć korzyści z posiadania komina scancore? Na pierwszym miejscu jego instalacja. Komin scancore zmontuje generalnie każda osoba, która miała choć jeden raz styczność z murarstwem. Rzecz polega na poskładaniu ze sobą wszystkich elementów komina, gdy już braknie materiału, jaki przyszedł paletami. Tak zmontowany komin nie posiada żadnego wejścia spalin jak posiadają modułowe kominy ceramiczne. Nie oznacza to jednak, że o jakimś elemencie zapomnieliśmy, bo wejście spalin do komina możesz zwyczajnie wykuć w pożądanej wysokości a następnie podłączyć urządzenie grzewcze, jak by miało to miejsce w podłączeniu go do komina z cegły. W konieczności przebudowy - gdy zechcemy zmienić na przykład piec kuchenny na piec kominkowy - wystarczy zwyczajnie urządzenie zdemontować, zakleić wejście w kominie - bez żadnej kombinacji, a po czym wykuć następną dziurę na odpowiednim miejscu. Piece kominkowe zazwyczaj mają podłączenie odgórne, stąd przykład, co mógłby potrzebować przebudowy komina.

Jak by to wyglądało w przypadku komina ceramicznego? Dużo drożej. W kraju są tylko 3 firmy, co mają uprawnienia by zrobić rekonstrukcję komina. Ceramicznego komina nie można kuć. Nie można zastosować materiałów innych niż ceramika, bo wpłynie to negatywnie na pracę materiału, co przy wpływie temperatury zmienia swą objętość.

Słowem końcowym zalecam zakupienie solidnego systemu kominowego scan core, do jakiego zainstalować możesz generalnie każde urządzenie grzewcze, które nie ma wentylatora. Kuchnie węglowe z miarkownikiem ciągu jak najbardziej mogą być do niego podłączone, bo nie wywołują nadciśnienia w przewodzie spalinowym.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Top Szamba Betonowe] *.cable.smsnet.pl

    Jeszcze do niedawna wszyscy rezygnowali z tego typu kuchni, a ja uważam, że mają w sobie coś, czego innym urządzeniom brakuje. Czy moglibyście polecić mi firmę, która mogłaby zająć się jej budową i instalacją? Wygląda obłędnie.

  • Gość: [Top Szamba Betonowe] *.artnet.gda.pl

    Zakochałem się w tej kuchni. Sam, marzę o kominku w salonie. Czy jego montaż jest drogi? Czy ktoś, kto zdecydował się na jego zakup mógłby uchylić rąbka tajemnicy? Nie ukrywam, że bardzo mi na tym zależy...

© Blog ogólnotematyczny
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci